Jací jsou Češi čtenáři? Na knížku si najdeme čas skoro každý den ❤

Češi jsou národ knihomolů. Z našeho Knihobotího průzkumu, na který odpovědělo více než tisíc respondentů, vyplývá hned několik zajímavých čísel. Například ke knize si na hodinu denně sedne 41 % dotázaných. Co se týče rozšiřování knihovny, 60 % koupí alespoň jednu knihu měsíčně. Přímo úměrně věku by pak mělo přibývat i svazků na poličkách a ke stáru bychom měli mít až tisícovky knih. V posledních letech ale dochází ke změně a především mladší generace se nebojí poslat přečtené knihy dál.

Češi rádi nakupují knihy po celý rok

Podle průzkumu 60 % dotázaných koupí do 20 knih ročně včetně těch, které kupuje jako dárky pro druhé. Druhá nejpočetnější skupina, tedy 19 % respondentů, koupí 21-40 knih ročně. Až 5 knih měsíčně pak koupí 12 % zapálených čtenářů.

Další zajímavostí vyplývající z průzkumu je, že čtenáři nad 35 let koupí téměř dvojnásobek knih než lidé do 35 let věku. Je ale třeba brát ohled na to, že lidé nad 35 let jsou širší socioekonomickou skupinou a navíc jsou v situaci, kdy knihy kupují také jako dárky pro své děti či vnoučata.

Ve čtvrtině domácností mají knihy víc prostoru než jejich čtenáři. Průměrně máme 740 svazků

Čeští knihomolové se svými knihovnami rádi chlubí a staví je na odiv. 55 % respondentů zmiňuje, že knihovna tvoří dominantní prvek alespoň jedné místnosti. Větší životní prostor než jejich majitelé mají knihy u 16 % dotazovaných čtenářů. To je nám v Knihobotu sice sympatické, na druhou stranu si nejsme jistí, jestli je to trvale udržitelné 🙂

Více než polovina dotazovaných se pyšní knihovnou, kterou si v průběhu let vybudovali zcela sami, 35 % pak menší část podědilo.

Vraždy v mrtvých knihovnách

Ne vždy je vlastnictví velkého množství knih ke cti. Jejich hromadění má totiž i jeden negativní efekt, který se nám zatím nedaří překonat. Polovina Čechů se hlásí k vlastnictví takzvané mrtvé knihovny, tedy knih uložených v krabicích například ve sklepě, na půdě nebo komoře. O tom, proč je takové skladování nevhodné, jsme napsali článek Knihy do sklepa nepatří.

Nejčastěji se jedná o 3 a více banánovek. Přitom přesný přehled o obsahu těchto krabic má jen polovina vlastníků.

Aktivní čtenáři do 34 let se hlásí k vlastnictví průměrně 325 knížek. Čtenáři do 24 let jich pak mají kolem 250. A přestože tyto mladé generace považují knihovnu za důležitou součást svého životního stylu, pro 48 % tvoří dominantní prvek alespoň v jedné místnosti, pětatřiceti procentům stačí jedna knihovna nebo regál.

Mladí čtenáři jsou však výrazně radikálnější, co se týče obměny knihovny. 61 % z nich by klidně okamžitě vyměnilo celou čtvrtinu knihovny, 12 % dokonce půlku. Pouze 23 % by pak nerada vyměnila byť jediný z titulů. 

My v Knihobotu vidíme budoucnost v tom, že lidé budou mít spíš jen desítky oblíbených knih, ke kterým se budou vracet. Zbytek budou tvořit knížky, které točíme. Pořídíme si je na určitý čas, přečteme, možná dokonce vícekrát. Ale za pár let poputují dál, až nám nebudou mít co dalšího říci. A tehdy otevřou svůj svět dalšímu čtenáři ❤

Knihy z druhé ruky nejsou tabu, stále více jich kupujeme s tím, že je pošleme dál

A kde si knihy lidé nejčastěji pořizují? Ke koupi knih z knihkupectví se v průzkumu přiznala necelá polovina Čechů. Druhá polovina sahá po ekologičtější variantě a kupuje knihy v secondhandech, antikvariátech, online bazarech nebo si je půjčuje z knihovny. Důvody jsou zřejmé: větší pestrost nabízených titulů, nižší cena ale i ekologické cítění. Zvlášť mezi mladými roste trend odpovědnosti k životnímu prostředí.

Při prodeji knihy přes Knihobot stačí přes náš formulář odeslat jednu fotku knížek, co chcete poslat dál. Až se k nám knihy dostanou, o celý prodej se postaráme

Dvěma zásadními důvody, proč někteří Češi knihy neposílají dál, jsou citová vazba ke knížkám (34 %) a to, že na focení, komunikaci se zájemci nebo odnášení jednotlivých balíčků na poštu nemají čas (16 %). S tím vším ale v Knihobotu rádi pomůžeme. Jsme tu od toho, abyste mohli posílat dál knihy bez práce.  

Lidé nad 35 let čtou denně, mladší několikrát za týden

Na hodinu denně ke knize usedne 41 % dotázaných. Dvě a více hodin pak u knihy dokáže strávit 35 % z nás. A přestože například mladí čtenáři nemohou konkurovat frekvencí čtení lidem nad 35 let (ti nejčastěji deklarují denní četbu), když už se do čtení mají šanci zabrat, vydrží u něj podobně dlouho jako ostatní skupiny – zhruba jednu nepřetržitou hodinu.

Obvykle máme rozečtenou jednu (32 %) nebo dvě knihy (32 %). A jak se zdá, co rozečteme, to i dočteme. 53 % Čechů tvrdí, že nedočítá knihy pouze výjimečně a čtvrtina dokonce dočte vždy všechny knihy.

Další zajímavosti
  • Češi nevěří na radikální změny na knižním trhu. 40 % z nich si myslí, že stávající stav se bude měnit jen málo a žádné převratné novinky nepřijdou.
  • 18 % Čechů předpokládá, že v budoucnu si budeme knížky méně kupovat a více půjčovat.
  • Třetina Čechů dlouhodobě shání některé ze starších knih. Nastavuje si kvůli tomu “hlídací psy” v knižních secondhandech a online antikvariátech.
  • 12 % Čechů má přesnou evidenci knížek ve své knihovně.
  • Pouze 19 % čtenářů si myslí, že e-knihy budou v budoucnu rozšířenější než papírové knížky.
  • Průzkum jsme dělali online během letních měsíců 2021. Vyplnilo ho 1039 respondentů; našich zákazníků, fanoušků i lidí, co Knihobot nikdy nevyužili a pouze rádi čtou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *