Rubriky
Naše tipy

Jak a kde prodat knihy, učebnice a komiksy? 📚

Chci zde upřímně popsat, jaké máte možnosti při prodeji knih. Pro některé z vás je Knihobot nejlepší volbou (jak se prodávají knihy přes Knihobot, se dozvíte zde), ale pro někoho může být lepší jiný způsob. Hodně z nich jsme si vyzkoušeli i my sami.

Následující tipy platí pro všechny knihy, ať už jde o beletrii, dětské knížky, leporela nebo komiksy. Pokud vás napadne služba, která zde chybí, budu rád, když dáte vědět do komentáře.

Kdy knihy prodat? 

Hned. Ne hned po dočtení, ale hned, jak si uvědomíte, že knihu nechcete. Nějakou dobu ještě vydrží v knihovně (doporučuju si na to vyhradit speciální polici), ale pokud začnete knihy skládat do krabice, tak by měly zamířit co nejrychleji k novému majiteli. V žádném případě případě knihy nesmí do sklepa, do garáže nebo na půdu.

Že máte suchý a čistý sklep? Slyšel jsem to stokrát. Vždy je z toho mrzení. Pokud knihám plánujete přechodný pobyt ve sklepě, uděláte líp, když je postavíte rovnou k popelnici. Tam mají ještě šanci, že je někdo zavčasu zachrání.

Jaké knihy mají cenu?

Nejlépe se vám budou prodávat zhruba 15 let staré knihy. Také úzce zaměřené odborné knihy z jakékoliv doby prodáte snadno. Naopak beletrie z doby minulého režimu je prodejná velmi obtížně. Samozřejmě existují výjimky.

Udělejte si průzkum. Vyhledejte své knihy na antikvárních vyhledávačích – k tomu slouží ptolemaia.cz od Knihobotu nebo muj-antikvariat.cz. Zjistíte tak, za kolik se výtisk obvykle prodává.

Pokud se kniha běžně objevuje pod 100 Kč, počítejte s tím, že vlastními silami budete mít problém ji prodat, a v antikvariátu za ni nic nečekejte. Antikvář jich má plný sklad a nemá důvod vám za ni platit. Naopak pokud titul nenajdete ani na jednom z vyhledávačů, máte slušnou šanci, že cena knihy půjde do tisíců.

Co byste si měli připravit

Nejprve vytřiďte všechny knihy, které chcete prodat. Pak si vyberte, kterou cestou je pošlete dál.

Kde knihy prodat? Podívejte se na malý rozhodovací plánek všech služeb, které ve článku popisujeme
Kde knihy prodat? Podívejte se na malý rozhodovací plánek služeb, které ve článku popisujeme

Nemusíte sepisovat žádné seznamy. Pro antikváře jsou důležitější fotografie knih. Není nutné fotit každou zvlášť. Stačí hromadně a tak, aby bylo jasné, o jaké knihy jde a v jakém jsou stavu. Pro inzertní servery knihy fotit nemusíte, ale v inzerátu budete muset stav knihy uvést.

Kam s knihami a jak to funguje

Antikvariáty

Antikvariát za rohem může být nejrozumnější řešení, pokud za knihy nechcete moc peněz. Vaše knihy se dostanou k někomu, kdo je ocení a navíc tím podpoříte malý podnik, kterých pomalu ubývá. Také to může být bez práce. Pokud se zbavujete většího množství hezčích knih, tak antikváři často stačí jedna (nerozmazaná!) fotka knihovny. Rád pak přijede, sám si je naloží a ještě vám dá pár korun. Nikdo nezbohatne, ale navzájem si pomůžete.

Knihobot

Jak to funguje v Knihobotu se podrobně dočtete zde. Knihy si převezmeme co nejdřív, celý proces je pro vás bez práce a po prodeji dostanete velkou část prodejní ceny. Nad prodejem ale nemáte úplnou kontrolu. Necháváte na nás určení ceny i to, jaké knihy se pokusíme prodat. Musíte nám věřit, že uděláme to nejlepší, co dovedeme, abychom do oběhu vrátili co nejvíce vašich knih.

Prodej na sociálních sítích

Hodně práce a nejistý výsledek. Kdo se někdy pokoušel domluvit s cizími lidmi na Facebooku, tuší, o čem mluvím. Zrovna tam existují prodejní skupiny (největší jsou např. knižní bazar nebo bazárek) a prodávat cokoli lze na Marketplace.

Nečekejte, že prodáte vše, čeho se zbavujete. Většina knih vám pravděpodobně zůstane a prodáte spíš pár kousků, u kterých jste neodhadli správně cenu. Dejte si také pozor, zda se o vašem zákazníkovi nediskutuje, že někoho podvedl. I takové případy se objevují.

Inzertní servery

Aukro

Nemůžu doporučit. Bohužel, protože aukční platformu bych využil rád. Aukro jsem intenzivně zkoušel v září 2020 a má pořád ty stejné problémy, jako za starých časů – spoustu obchodů bylo obtížné dotáhnout do konce. Mnoho z nich nakonec ani neproběhlo a Aukro ještě dělá problémy s vrácením provize. Šokovalo mě, že na některé aukce nešlo asi hodinu před koncem vůbec přihazovat. Psali to zájemci. Když jsme to kontrolovali, tak nám to nešlo taky. Jestli Aukro nemá zmáklé ani přihazování na aukce, nechápu, proč ještě existuje.

Databazeknih.cz

Vystavíte inzerát. Všechno kolem obchodu si musíte řešit sami, stejně jako kdybyste prodávali na sociální síti. Ale díky dobře strukturované databázi a velké spoustě čtenářů, kteří se na stránkách pohybují, je docela velká šance, že nového majitele některým svým knihám najdete.

Trhknih.cz

Prodej na Trhu knih je jednoduchý. Nemusíte knihu ani fotit. Zároveň za vás vyřeší platby. Kupující, tak má jistotu, že nejste podvodník. Z toho vychází i slabiny. Knihu nemůžete fotit, což snižuje šanci na prodej, protože nemůžete doložit stav použité věci. Protože si trhknih.cz chrání provizi, kupující neví od koho knihu kupuje a ani vám nemůže poslat zprávu, např. pro upřesnění jejího stavu.

Kam s knihami, které nikdo nechce?

Knihovny, nemocnice, domovy důchodců

Mám spíš zkušenost, že tyto instituce bývají zoufalé, když jim lidé navozí tuny knih a oni nevědí, co s nimi. Často pak obvolávají antikvariáty zda by si knihy odvezly. Bohužel to jsou to obvykle knihy, které nikdo jiný nechtěl. „Obdarovaná instituce“ tak nakonec musí platit za likvidaci. Proto se vždy nejprve informujte, zda mají o vaši knihovnu zájem. Například Městská knihovna v Praze má vlastní program Dejme knihám další šanci, kde popisuje, které knihy a kam můžete přinést.

Některé knihy se prodat nepodaří, protože o ně nikdo nemá zájem, nebo jsou ve špatném stavu. Přesto je nemusíte hned vyhazovat do popelnice. Nabídněte je zdarma

Knihobudky 

Sám nejsem velký fanoušek knihobudek. Když to vyhrotím, tak je vnímám asi jako babybox. Pokud nějaké knihy zachrání, tak jsem rád, ale člověk, který je tam dal, žádný dobrý skutek neudělal. Zajděte se někdy podívat, jak takové knihy po chvíli vypadají, třeba po deštivé noci. Pokud to nejde jinak, volte knihobudky v uzavřeném prostoru!

Pokud máte hezké knihy, odneste je raději do antikvariátu, i kdyby vám za ně nic nedali. Spíš se tak dostanou k někomu, kdo o ně stojí. Pokud knížky v antikvariátu nechtějí ani zadarmo, tak si je nikdo neodnese ani z knihobudky. Časem se budou povalovat na chodníku. Ale povídačkám o bezdomovcích, kteří knihy odnáší do sběru nevěřte, viz níže.

Sběrny

Pokud vám vyhazování knih vadí, mám pro vás dobrou zprávu. Ve sběrnách o ně nestojí. Občas se mezi lidmi povídá něco o vytrhávání knih z vazeb. Ve skutečnosti v posledních letech nikdo nestojí ani o papír. Cena celulózy kvůli kůrovcové kalamitě spadla na minimum a Čína (kdysi velký odběratel sběru) zakázala dovoz papíru úplně.

Situace se lehce zlepšila díky větší spotřebě kartonu během lockdownu, ale nelze na to spoléhat. Raději se předem informujte, jaká je situace ve vašem sběru. Pokud budete chtít někde vyhodit větší množství knih, budete rádi, když nebudete muset zaplatit poplatek.

Moje tajná zbraň

Když se knihy nahromadí a nevím, co s nimi, mám jednu tajnou zbraň. Vyfotím jednu fotku celé hromady. Vystavím na bazos.cz a napíšu za odvoz. Rovnou připojím adresu a telefon s tím, že rezervace nedělám. Obvykle si knihy někdo odveze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *