Rubriky
Byznys deníček Naše tipy

Knihu prodejte hned nebo až za 15 let

Vždy, když se nás někdo ptá, které knihy se prodávají nejlépe, tak odpovídáme, že od všeho něco. Zkrátka, že nic moc obecného se říct nedá, protože z každé kategorie a z každého roku jsou některé knihy prodejné dobře a jiné špatně. 

Zkusil jsem se podívat do databáze na knihy, které jsme prodali za poslední rok a půl, a vypadl mi z toho tento graf:

Nějaké zákonitosti tam vidět jsou. Jaké knihy má tedy smysl zachraňovat? Z posledních 30 let téměř cokoli. Před rokem 1990 je to složitější. Ze socialistické beletrie je zajímavá 1 kniha ze 100. Pro nás to nemá smysl. V antikvariátu vám to možná přeberou. Z knih před rokem 1990 bývají lépe prodejné úzce zaměřené odborné knihy, ale i to má své výjimky.

Co statistiku deformuje?

1) Delší časové období

Mohlo by se zdát, že rok a půl je krátká doba, ale vzhledem k rychlosti našeho růstu se mění i vypovídající hodnota. Zlepšuje se naše schopnost knihy prodat. Zároveň se nám stále častěji daří akvizice novějších knih. Dohromady to pak statisticky znevýhodňuje starší knihy.

2) Třízení

Už to nějakou dobu děláme, takže víme, že mnoho knih neudáme ani zdarma. Proto nepustíme do prodeje vše. Novější knížky většinou moc nepřebíráme a nafotíme je všechny. U starších knih do prodeje pustíme pouze výběr. To je zvýhodňuje a myslím, že tato deformace je výraznější než ta první. “Zarážející” je to pak u knih z období socialismu, kterých ještě před nafocením vyřadíme nejvíce. To, co zbyde, je bída i tak.

Co je na grafu vidět? 

Nejrychleji a nejdráž jdou na odbyt knihy z posledních let. Novou knihu se vyplatí prodat hned po přečtení. Ještě rok, dva je žádaná, pak to trochu spadne. Nebo můžete počkat trochu déle. Knihy zhruba 15 let staré se nám daří prodávat za nejvyšší průměrnou cenu. Myslím, že to bude tím, že ty knihy jsou často ještě relevantní, ale zároveň už nejsou v knihkupectvích dostupné. 

Taky zaujme výkyv na konci 60 let. Doufám, že nemusím nikomu vysvětlovat, proč tam je.

Co to znamená pro nás?

Měli bychom se ještě více zaměřit na knihy z posledních 30 let. Prodávají se rychleji a dráž. Navíc se rychleji zpracovávají díky čárovým kódům a z podstaty věci jsou většinou v lepším stavu. Odpadá tak spousta dalších problémů, jako např. třízení, focení vad a reklamace. Víc jak půlka knih, které dáváme do prodeje, jsou vydané po roce 1990. Vzhledem k výše zmíněnému tak budou tvořit velkou většinu našeho zisku. Přivádí mě to k myšlence promítnout to na našem ceníku, protože u starší knih je naše činnost podobná spíš útulku nebo záchranářům. Každopádně jsme teď schopni jednodušeji vysvětlit, o jaké knihy máme hlavně zájem.

Co to znamená pro vás?

Máte nějaké knihy, ke kterým se už nevrátíte, překáží vám a pomalu stárnou? Vraťte je do oběhu dokud jsou ještě pro někoho zajímavé. Pokud s tím nechcete mít zbytečnou práci, rádi vám pomůžeme s jejich prodejem. Jak to funguje se dočtete zde: https://knihobot.cz/jak-prodat-knihy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *