Rubriky
Jak funguje Knihobot Naše tipy

Knihy do sklepa nepatří. Ani přechodně

Plíseň na knihách zní divoce a lidé bývají překvapení, když jim oznámíme, že jejich knihy kvůli plísni nemůžeme přijmout. Někteří se začnou teprve v tu chvíli divit, že mohou být knihy plesnivé.

Počínající kolonie plísní mohou vypadat jako drobné tečky, které by nezkušené oko tiplo na prach nebo skvrny od kafe. Zvláštní „vůně“ knih sice může vyvolat nostalgické vzpomínky na letní prázdniny na chatě, ale stejně tak i alergickou reakci.

Pokusili jsme se pořádně nafotit, jak plíseň na knize vypadá.

Protože nikdo ke svému zboží nechce napsat plesnivé, tak se v antikvariátech při popisu stavu občas setkáte s archaismem vasrfleky, častěji se zlehčujícím flíčky, nebo prostě fleky.

Tyto fleky se na knihách objevují nejdříve na ořízce, později na předsádce a nakonec na stránkách. Obzvlášť na ořízce se časem spojují ve větší skvrny.

Když se knihy špatně skladují, tak se první flíčky (kolonie plísní) objeví nečekaně rychle a často je ještě předchází nezaměnitelný zápach. Někdo ho nazývá zatuchlina.

Sklep, půda a garáž

Tohle se s knihami děje v prostorách, kde je vlhko, nevětráno nebo chladno.

Často stačí pouze jeden z těchto činitelů.

Pokud chcete, aby vaše knihy ještě někdy mohl někdo číst bez respirátoru, tak v žádném případě nesmí do sklepa, na půdu, do garáže ani do jiných neobývaných prostor.

Další poškození knihy vzniklé vlivem špatného skladování ve vlhkých prostorách

V místech, která nikdo neobývá nebývají udržovány stabilní klimatické podmínky a jejich případných změn si ani nemá kdo všimnout. Stačí týden v „suchém sklepě“ a na knihy sednou spory plísní a zápach, kterého se už nikdy nezbaví.

Ale vždyť je to jen trocha flíčků…

Někdy se setkáváme s názorem, že pár flíčků nevadí a že je škoda takovou knihu vyhodit.

Z estetických důvodů by se nad tím dalo mávnout rukou a občas nám to také trhá srdce, ale z hygienických důvodů není možné takové knihy vracet do oběhu.

Knihobot fotí knížky ze všech úhlů, abyste měli jistotu, že jsou ve skvělém stavu. Snažíme se věrně zachytit i všechny menší vady, co pro čtení nejsou žádnou překážkou. Plesnivé a jinak poškozené knihy nepouštíme do nabídky.

Spory plísní mohou způsobovat alergie, astma a velmi závažná onemocnění.

Navíc se plísně snadno šíří a jedna taková kniha může infikovat celou knihovnu.

Knihobot se plesnivek bojí jak čert kříže

Když někdo prohlásí, že měl knihy týden ve sklepě, tak uděláme vše pro to, aby si je zase odnesl. Někdy to na knihách nemusí být na první pohled zjevné, ale riziko, že plíseň vyskáče až u nás v teplíčku, je pro nás neakceptovatelné.

Nechceme toto riziko přenášet ani na zákazníky.

Mohli bychom knihy s flíčky pořádně nafotit a prodat je, ale spousta lidí by to přehlédla a nenapadlo by je, že flíčky nejsou jen vada na kráse.

Neplánovaně by si tak donesli do své knihovny plíseň a ohrozili tak nejen další knížky, ale i vlastní zdraví.

Tomu chceme předcházet a proto takové knihy předem odmítáme. Pokud se do prodeje přeci jen dostane, popisujeme tuto vadu hned vedle titulu knihy.

Aby se knihám nic nestalo…
Když na knihy nemáte místo, pošlete je rovnou zpátky do oběhu. Můžete to udělat přes Knihobot. Knihy si od vás rychle převezmeme a vy získáte provizi. Nebo zkuste naše tipy na další cesty prodeje. Umístění knih (i kdyby jen přechodně) v nevhodných prostorách se vždycky vyhněte. Uděláte tím radost nejen dalším čtenářům, ale i přírodě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *