Ze Zlína do Prahy a třeba i dál

Psal se rok 2011 a Dominik zrovna dočetl Narrenturm, první knížku z Husitské trilogie Andrzeje Sapkowského. Hned hledal pokračování, titul byl ale v knihkupectví dávno vyprodaný a jediná možnost, jak knihu Boží bojovníci sehnat, byla dražba na Aukru. Dominik ji vyhrál, jenže za částku, která tehdy významně překračovala jeho studentský rozpočet. A tak ho napadlo, že by mu četbu mohla zaplatit aukce první knihy trilogie…

Vyšlo to. Po prvních pokusech na Aukru následovalo rozhodnutí opustit střední školu (sledujte, toto je takový leitmotiv práce v Knihobotu :)) a otevřít spolu s přítelkyní Terezou vlastní vetešnictví. Malý podnik ve Zlíně tehdy kupoval a prodával starožitnosti, mince, knihy a občas i nábytek. Pro obchod vznikl e-shop a postupně se rozrůstal. Knihy začínaly mít převahu v sortimentu, navíc k nim Dominik vždycky tíhl. Do prodejny pravidelně docházel také brácha David, zatím jen jako drobná pomocná síla.

https://www.youtube.com/watch?v=BZ36O6kRT78&feature=emb_title
Zlín, rok 2014. Dominik a David se snaží přesunout skříň 🙈

Rodinný podnik zapojuje mladšího bráchu

David opustil vysokoškolský život a připojil k Tereze a Dominikovi do plného provozu v roce 2016. Díky jeho zkušenostem a nadšení pro všechno, co se dá zbastlit, vylepšit a naprogramovat vznikají první systémy přímo na míru malého podniku.

Obchod se během roku profiluje už jako antikvariát a přesouvá do většího skladu. Postupně se otevírají výdejny, první v Baťově institutu ve Zlíně a další v Brně a v Praze. S provozem pomáhají první brigádníci.

2017 až 2018: Mezi dvěma městy

V roce 2017 se Dominik stěhuje i se ženou a dcerkou do Prahy a kupuje obsah dvou končících pražských antikvariátů. Hlavní sklad je v Nuslích, brzy se ale přesouvá do Holešovic na Přívozní. V prosinci se otevírá výdejna na Palmovce.

Zároveň se do podniku přidává Pavel, který začínal jako brigádník a posléze přebírá zlínskou pobočku. I on se rozhodne ukončit studium a všechen čas věnovat obchodu.

V dalším roce se do Prahy přesouvá David a postaví první terminál na focení a zpracování knih, který dostane název Nevolník. Antikvariát v Praze roste rychleji, než všichni čekali. Na podzim 2018 se definitivně ruší osekaná zlínská odnož a také výdej knih v Brně. Pavel se stěhuje za ostatními do Prahy a stráží výdejnu na Palmovce.

Zlom, co nás posunul

Na konci roku je jasné, že je potřeba aktualizovat koncept klasického antikvariátu a zrychlit jednotlivé procesy nabírání a vydávání knih. Hned 1. ledna 2019 nastupuje první klasický zaměstnanec, naše provozní Erika, která dokáže zkrotit jakýkoli chaos. Na jaře přesouváme sklad a výdejnu na jedno místo do holešovického vnitrobloku na Strossmayerově náměstí. Díky tomu urychlujeme logistiku odesílání knížek a máme perfektní přehled nad slabými i silnými místy v procesu. Současně se změnou adresy měníme také jméno.

Vzniká Knihobot, který perfektně sedne pro náš produkt i filosofii: prodej knih s využitím inovací a automatizace tak, aby co nejlépe sloužil zákazníkům. Zavádíme novou službu, se kterou zákazníci prodají knihy jednoduše a za vysokou provizi díky platbě po prodeji knížek. Se začátkem pandemie a nouzového stavu zapojujeme kurýry, kteří si pro knihy přijedou po celé republice. Pracujeme 7 dní v týdnů a prodlužujeme otevírací dobu.

Nabíráme další brigádníky a zakládáme IT oddělení. Z brigándíků a externistů úspěšně rekrutujeme páteřní zaměstnance. K Davidovi se přidává Ján, který se kvůli Knihobotu přestěhuje do Prahy ze Slovenska. Následuje další provozní, Monika, která se k nám přidá hned po složení státnic. Na začátku dalšího roku doplňuje IT oddělení programátor Jakub, který se kvůli nám naštěstí nikam přestěhovat nemusel, zatím 🙂 Hned po něm rozšiřuje naše řady Kristýna, která se stará o marketing a všechno okolo něj, a Zuzka, naše třetí provozní a původem brigádnice.

A teď jsme tady. V únoru roku 2021 a těsně před dalším rozšířením…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *